26 November 2022 - 25 February 2023

2022-11-26:00-00:00
London UK WC2H 0DA Charing Cross Road

Orlando

A new play based on the novel by Virginia Woolf
Adapted by Neil Bartlett
Garrick Theatre, London

A love story, hundreds of years in the making comes to the Garrick Theatre this November for a strictly limited season! ​​ 

Golden Globe winner Emma Corrin leads an ensemble company in Neil Bartlett’s joyous new adaptation of Virginia Woolf’s visionary masterpiece, directed by Tony and Olivier winner Michael Grandage. ​​ 

In the court of Queen Elizabeth I, the young nobleman Orlando begins his search for identity as he embarks on one of the greatest adventures in all of literature. Travelling through time and place he is catapulted into the court of King James, falls in love with a Russian princess, witnesses London freeze over and wakes up under the blazing sun of Constantinople transformed into a young woman. She continues her journey up to the present day in search of happiness, self-knowledge and the courage to answer one fundamental question … WHO AM I? ​​ 

Olivier Award winner Deborah Findlay joins Emma Corrin and a company of nine actors in a spectacular romp through four centuries of gender-defining history to bring Virginia Woolf’s epic story to life.  

Orlando opens at the Garrick Theatre this November for a strictly limited season.

Co-produced with Sand and Snow Entertainment.

Tickets
Orlando 26 November 2022 - 25 February 2023

Emma Corrin

Orlando

Theatre includes: Anna X (Harold Pinter Theatre - Olivier Award nomination and Stage Debut Award for Best West End Performer nomination).

Television includes: The Crown (Golden Globe and Critics Choice Award, SAG and Emmy nomination), Retreat. 

Film includes: My Policeman, Lady Chatterley’s Lover.

Deborah Findlay

Mrs Grimsditch

Theatre includes: The Children (Royal Court and Broadway - Tony Nomination for Best Actress), Escaped Alone (Royal Court and BAM), Top Girls (Royal Court & Off Broadway - Won OBIE Best Ensemble Performance), Coriolanus, The Vortex, John Gabriel Borkman, The Cut - Olivier Award Nomination Best Supporting Performance (Donmar Warehouse), Allelujah! (The Bridge Theatre), Twelfth Night, School for Scandal (RSC), Mother Clap’s Molly House, Rules for Living, Stanley - Won Olivier Award Best Supporting Actress and Outer Critics Circle Award for Outstanding Featured Actress in a Play(& Broadway) (National Theatre), The Glass Menagerie (Young Vic), The Clandestine Marriage, Madame De Sade, The House of Bernarda Alba (West End), Vincent River (Off Broadway), Keyboard Skills (Bush Theatre), As You Like It (Oxford Playhouse).

Television includes:The Split seasons 1-3, Coalition, Collateral, Poirot, Midsomer Murders, Cranford, Silent Witness, Foyles War, State of Play, Life in Squares, Lovesick, Torchwood.

Film includes: Making Noise Quietly, Hampstead, Jackie, The Lady in the Van, The Ones Below, Suite Francaise, Vanity Fair, The End of the Affair, Truly Madly Deeply.

Jessica Alade

Virginia, Drunken Tory

Jessica trained at the Guildford School of Acting. 

Theatre includes: Hamlet (National Theatre).  

Television includes:Showtrial, Buffering, I Hate Suzie. 

 

Debra Baker

Virginia, Favilla, A Wit, The Captain

Theatre includes: SAD (Omnibus Theatre, Clapham), The Witchfinder’s Sister (Queen’s Theatre, Hornchurch), Big Guns (Yard Theatre), Home Theatre (Theatre Royal Stratford East), Radiant Vermin (Soho Theatre & New York).  

Television includes: It’s a Sin, King Gary, Holby City, Home, Coronation Street, Call The Midwife, Doctors, Sliced, Close to the Enemy, The Five, Phoneshop.  

Film includes: Re-Awakening, Body of Water, London Road, Lie Low, Night Bus.  

Radio includes: BBC Radio Drama Company for Radio 4 

Akuc Bol

Virginia, Euphrosyne, Prue

Theatre includes: The Last King of Scotland (Sheffield Crucilbe), Peter Pan, Attempts on Her Life, Julius Caesar, Philistines (Royal Conservatoire of Scotland), Mirthidate, Surena (Conservatoire National Supérieur d’Art Dramatique), Bite Your Tongue (Talawa), Hamlet (RADA Youth), The Mini Dream, Encourage the Others (Almeida), Banana Boys, Fisheress, God is a DJ, Class of ’09 (Hampstead).

Television includes: London Kills, Messiah, Casualty, Doctors, The Dumping Ground.  

Film includes: The Swimmers. 

 

 

Lucy Briers

Virginia, Queen Elizabeth I

Theatre includes: All of Us, The Voysey Inheritance (National Theatre); Rosmersholm (Clarence Derwent Award for Best Supporting Actress 2019), Show Boat, Ivanov, Top Girls (West End); Wolf Hall & Bring Up The Bodies (West End & Broadway); Catch (Royal Court);  Henry IV, Parts I & II ( Old Vic/ETT); Some Kind of Bliss (Trafalgar Studios & Brits off Broadway); Musik (Arcola); Ship of Fools (Theatre 503); The Winters Tale (Southwark Playhouse); Forty Years On, The Seagull (Chichester Festival Theatre);  As You Like It, Don Juan, Cloud Nine & Teeth'n'Smiles (Sheffield Crucible); Bedroom Farce, Miss Julie (Rose Theatre, Kingston); Sexual Perversity in Chicago (Theatre Royal Norwich); Spike (Nuffield, Southampton); Othello (New Victoria Theatre, Stoke); The Entertainer (Birmingham Rep); The Rivals (Nottingham Playhouse). 

Television includes: House of the Dragon, Home, Endeavour, Four Weddings and a Funeral, Count Arthur Strong, Press, Gentleman Jack, Father Brown, Victoria, DCI Banks, The Thick of It, Midsomer Murders, Poirot, Twenty Twelve, Brittas Empire, Red Dwarf, Pride & Prejudice. 

Film includes: My Policeman, Emma, Zack Snyder's Justice League, The Show, Alan Partridge: Alpha Papa, Genius. 

Radio includes: Kerry's List, Book at Bedtime, Book of the Week, With Great Pleasure, The Making of a Marchioness.  

Richard Cant

Virginia, Harriet, Kitty

Theatre includes: Handbagged, Wife (Kiln), Henry VI: Rebellion, Wars Of The Roses, Maydays, Hamlet, Much Ado About Nothing (RSC), The Normal Heart, Mr. Gum And The Dancing Bear, War Horse (NT), Talent, Original Sin, The Country Wife (Sheffield Crucible), After Edward, Edward II (Sam Wanamaker), My Night With Reg, St Joan (Donmar Warehouse), Medea (Almeida Theatre), The Trial (Young Vic), Stella (LIFT), Salome (Headlong), Cymbeline, Troilus And Cressida, As You Like It (Cheek By Jowl), Other People (Royal Court), Angels In America (Library), Waterland (Eastern Angles).  

Television includes: It’s A Sin, The Crown, Taboo, Silent Witness, Outlander, Mapp and Lucia, Vexed, Above Suspicion, Gunpowder Treason And Plot, Dr. Who, Bleak House, Shackleton, Midsomer Murders, The Way We Live Now, Doctors, The Bill, Gimme Gimme Gimme, This Life. 

Film includes: My Policeman, Mary – Queen of Scots, Stan and Ollie, Take Care, Sparkle, The Lawless Heart.  

Radio and Video work includes: Road To Heaven, Medieval Hitchhiker (Radio), Assassin’s Creed III/IV, 007 Legends (Video Games).  

Melissa Lowe

Virginia, Drunken Tory

Theatre credits include: A Billion Times I Love You (Liverpool Everyman Theatre),  Hungry (Soho Theatre/ ROUNDABOUT @ Summerhall - Edinburgh Festival Fringe), Gypsy (Royal Exchange Theatre Manchester), A Christmas Carol (Theatre Royal Bury St Edmunds), The Importance of Being Earnest (Octagon Theatre Bolton), The Cat in the Hat (Leicester Curve/UK Tour) and Me and My Girl (Chichester Festival Theatre). 

Screen credits include:The Midwich Cuckoos on Sky.

Jodie McNee

Virginia, Marmaduke

Theatre includes: Adult Children (Donmar Warehouse), Unprecedented: Fear Fatigue, Faustus: The Damned Woman (Headlong), Venice Preserved, Measure for Measure, Written on the Heart (RSC), Anatomy of a Suicide (Royal Court), Nora: A Doll’s House, The Night Watch, Hamlet, Orpheus Descending, A Taste of Honey (Royal Exchange), Twelfth Night (Liverpool Everyman), The Oak Tree, Our Country’s Good, Three Winters (National Theatre), Game (Almeida).  

Television includes: Mrs Sidhu Investigates, Culprits, Hollington Drive, Britannia series 1-3, Anthony, Agatha and the Death of X, Vera, Little Boy Blue, Ripper Street, Criminal Justice 2, Poirot, The Liverpool Nativity. 

Film includes: Judy, Official Secrets, Film Stars Don’t Die in Liverpool, The Physician.  

Oliver Wickham

Virginia, Clorinda, Wit

Theatre includes:Macbeth (Queen’s Theatre), Either (Hampstead Theatre), Out of Water (Offie Nominated Best Performance) (Orange Tree Theatre), Romeo & Juliet (Cambridge Arts Theatre), SIX The Musical (Edinburgh Fringe 2017).  

Television includes:Wednesday (Netflix), Chloe (BBC/Amazon Prime).

Radio includes: Fathers and Sons (BBC).

Millicent Wong

Virginia, Sasha, Nell

Training: Royal Central School of Speech & Drama 

Theatre includes: Henry V (Donmar Warehouse), Shake my Bones, Living Newspaper Edition 6, Pah-La (Royal Court), Athena (Yard Theatre), After Life (National Theatre), The Doctor (ATG), The Lion, The Witch and The Wardrobe (Bridge Theatre), The King of Hell’s Palace (Hampstead Theatre). 

Television includes: Silent Witness, Annika, Dracula. 

Other work includes: Forbidden City: Portrait of an Empress (Singapore Repertory Theatre), Beauty World (Dick Lee Entertainment) Hanuman (Imitating the Dog).  

Neil Bartlett

Writer

From 1994 to 2005 Bartlett was Artistic Director of the Lyric Hammersmith, and his work there earned him both an OBE and a nomination of an Olivier Award for Outstanding Theatrical Achievement. In 2008 he was awarded an honorary degree by Brookes University Oxford in recognition of his pioneering and longstanding commitment to gay culture and civil rights; this year, his fifth and most recent novel, Address Book, has been longlisted for the Polari Prize.  

Theatre includes: Berenice, The Game of Love and Chance, In Extremis, Or You Could Kiss Me (National Theatre), The Dispute, The Prince of Homburg (RSC), The Picture of Dorian Gray (Abbey), Everybody Love A Winner, Twenty-Four Hours of Peace (Royal Exchange), Great Expectations (Bristol Old Vic), Oliver Twist, A Christmas Carol, Sarrasine (Lyric Hammersmith), Night After Night (Royal Court).  

 

Michael Grandage

Director

Michael Grandage is Artistic Director of MGC where his work has included Dawn French Is A Huge Twat and The Lemon Table  with Ian McDiarmid (UK Tour), The Lieutenant of Inishmore with Aidan Turner, Photograph 51 with Nicole Kidman, Henry V with Jude Law, A Midsummer Night’s Dream, The Cripple of Inishmaan with Daniel Radcliffe, Peter and Alice with Judi Dench and Ben Whishaw, Privates on Parade and  Dawn French: 30 Million Minutes (national and international tour and West End).  

He was Artistic Director of the Donmar Warehouse (2002–2012) where his work included Frost/Nixon  with Frank Langella and Michael Sheen (also West End, New York, USA Tour, Tony nomination for Best Director), Red with Eddie Redmayne and Alfred Molina (also New York, Tony Award and Drama Desk Awards for Best Director), Hamlet with Jude Law (also Elsinore and New York), Ivanov with Kenneth Branagh (Evening Standard and Critics’ Circle Award for Best Director), Madame de Sade with Judi Dench, Twelfth Night and King Lear with Derek Jacobi (Evening Standard Award), The Chalk Garden (Evening Standard and Critics Circle Award), Othello with Chiwetel Ejiofor (Evening Standard Award), Guys and Dolls with Ewan McGregor (Olivier Award), Merrily We Roll Along (Olivier Award & Evening Standard Award)  and Grand Hotel (Olivier Award). 

Film work includes: My Policeman (2022), Red  (2018), 30 Million Minutes (2016) and Genius (2016) 

His opera work includes: Madama Butterfly  for Houston Grand Opera and Chicago Lyric Opera, Le Nozzi de Figaro  for Glyndebourne and Houston, Don Giovanni  for the Met and Billy Budd  for Glyndebourne, San Francisco and BAM in New York.  

Other work includes Disney’s Frozen the musical. He was Artistic Director of Sheffield Theatres (2000-2005) and President of the Royal Central School of Speech and Drama (2010- 2022). His charity, MGC Futures, was set up to help young theatre makers and can be found at www.mgcfutures.com. His book, A Decade at the Donmar, was published by Constable & Robbins in 2012. In 2011, he was appointed a CBE in the Queen’s birthday honours for services to drama.  

Peter McKintosh

Set & Costume Designer

Peter is a Tony nominated and Olivier award winning Designer, and a founder member of Freelancers Make Theatre Work.

Theatre includes:South Pacific (Sadler’s Wells/ UK Tour), Funny Girl, Guys and Dolls, 42nd Street (Paris), The Winslow Boy (Old Vic/ New York), The 39 Steps (London/ New York/ Worldwide - Tony nominations for Best Scenic and Best Costume Design), A Day in the Death of Joe Egg, The Wind in the Willows, The Importance of Being Earnest, Dirty Rotten Scoundrels, My Night With Reg, Guys and Dolls, Hay Fever, Another Country, Noises Off, Relatively Speaking (West End), Our Country’s Good, Honk! (National Theatre), Pericles, The Merry Wives of Windsor, Brand (RSC), The York Realist, The Resistible Rise of Arturo Ui, My Night with Reg, The Chalk Garden, Luise Miller, John Gabriel Borkman  (Donmar Warehouse), The Turn of the Screw, Romance, The House of Games (Almeida), On the Town, Seven Brides for Seven Brothers, The Sound of Music, Crazy for You (Olivier Award - Best Costume Design) Hello, Dolly! (Regent’s Park Open Air), Shadowlands, The Deep Blue Sea, Antony and Cleopatra (Chichester Festival Theatre).

Opera includes:The Handmaid’s Tale (Royal Danish Opera/ ENO/ Canadian Opera), The Marriage of Figaro (ENO).

Howard Hudson

Lighting Designer

Theatre includes: & Juliet (West End, Broadway, Toronto – Olivier nomination & winner of Whatsonstage Award), A Chorus Line (Curve), What’s New Pussycat? (Birmingham Repertory), Blackmail (Mercury Theatre), 9 to 5 (West End/ UK & Australian Tour), Guys and Dolls, Kiss Me Kate (Sheffield Crucible), Romeo and Juliet (Branagh Theatre Company, West End), Herding Cats (Soho Theatre), Gaslight, Strangers On A Train (UK Tour), Titanic (UK & World Tours), Strictly Ballroom (West End), 101 Dalmatians,The Little Shop of Horrors, On The Town (Regents Park Open Air), The Secret Diary of Adrian Mole (West End/ Menier Chocolate Factory/ Leicester Curve), The Rivals (Bristol Old Vic), Rent (Hope Mill), In The Heights (Kings Cross Theatre), Peter and the Starcatcher (Royal & Derngate), Crazy For You, Tell Me On A Sunday, The Secret Adversary, A Little Night Music, Oliver! (Watermill). 

Opera includes: Ariadne Auf Naxos (Opera Bologna), Rigoletto, Street Scene (Opera North), Written on Skin (Opera Philadelphia), The Monstrous Child, Alice’s Adventures in Wonderland (Linbury, Royal Opera House), The Barber of Seville, Mansfield Park (Grange Festival), The Bartered Bride, Fantasio, Fidelio, Vert-Vert (Garsington Opera), Die Fledermaus, Lakme, La Boheme (Opera Holland Park). 

Alex Baranowski

Composer & Sound Designer

Alex Baranowski is an award-winning and Tony-nominated composer. He was recently nominated as Breakthrough Composer of the Year from the International Film Music Critics Association. 

Theatre includes: The Cripple of Inishmaan (Broadway – Tony Award Nomination), 1984 (Northern Ballet/ Sadler’s Wells – South Bank Award for Dance); A Streetcar Named Desire (Young Vic / New York); The Starry Messenger, Macbeth (West End); Fanny and Alexander (Old Vic), Frankenstein (Music Associate), Hamlet, Earthquakes in London, Stories (National Theatre), Aristocrats, Fathers and Sons (Donmar); Henry VI Parts I, II and III, Cymbeline (Shakespeare’s Globe); The Masque of Anarchy (Manchester International Festival), The EL Train (Hoxton Hall); The Faith Machine (Royal Court); Kes, Desire Under The Elms, Betrayal, Othello, The Village Bike (Sheffield Theatres); Dawn French is a Huge Tw*t (UK Tour).  

Film and Television includes: Rain Dogs, A Gaza Weekend, Staged, True Things (winner Best Feature Film Score, Les Arcs Film Festival), The Windermere Children (BAFTA nominated), Nureyev, Burial, McCullin (BAFTA nominated), The Departure, A Christmas Carol, Attacking The Devil.  

Other work includes: Musical collaborations with Labrinth, The xx, BBC Philharmonic Orchestra, BBC Concert Orchestra, London Metropolitan Orchestra, Jungle, Clean Bandit, Underworld, Angele Dubeau, Daniel Hope.

 

  

Ben Wright

Movement Director

Ben is an artist working in dance, theatre, opera and film. He directs his own company bgroup and was Artistic Co-Director at Candoco Dance Company and Associate Artistic Director/Choreographer of Skånes Dansteater.  

Choreography includes: La Bohème (Washington National Opera), The Perfect American (English National Opera) Le Nozze di Figaro (Glyndebourne Festival), Don Giovanni (The Metropolitan Opera), A Midsummer Night’s Dream, Privates on Parade (Michael Grandage Company).

Direction includes: The Lost Thing (Candoco/The Royal Opera House), A Space in the Dark (Black Box Dance), To Find a Way with One Another, The Feeling of Going (Digital release on Arthaus Musik), To See the World While the Light Lasts, Spectrum (Skånes Dansteater), Point of Echoes, Just as We Are, The Lessening of Difference, About Around (bgroup).

Film includes: As intimacy coordinator My Policeman, Funny Woman. 

Carole Hancock

Wigs, Hair & Makeup Design

Theatre includes: 101 Dalmatians, Hansel & Gretel, On the Town (Regents Park Open Air), The Shark is Broken (Ambassadors Theatre), South Pacific (Chichester Festival Theatre/ UK Tour), The Night of The Iguana (Noël Coward), The Deep Blue Sea, Country Girls (Chichester Festival Theatre), Sweet Charity, Versailles (Donmar Warehouse), Harry Potter and the Cursed Child (London/ Broadway/ San Francisco/ Melbourne/ Hamburg/ Toronto/ Japan), One Love (Birmingham Repertory), Who’s Afraid of Virginia Woolf? (Harold Pinter Theatre), The Children, The Low Road, Love, Love, Love, In Basildon, Chicken Soup with Barley (Royal Court), Hamlet (Barbican), Dusty – The Dusty Springfield Musical, A Christmas Carol, Women on the Verge of a Nervous Breakdown, Sunny Afternoon (West End), Wonder.land (National Theatre/ Manchester International Festival), Anything Goes (Sheffield Theatre), Handbagged (Tricycle Theatre/ West End), Mojo (Harold Pinter), Pygmalion (UK Tour).

Film and Television includes: Warhorse, Batman, The Dark Knight Rises, Snow White & The Huntsman, Thor, Captain America, Game of Thrones.

Jacob Sparrow

Casting Director

Theatre includes: As You Like It (Soho Place), Oklahoma! (Young Vic and Wyndham’s), The Good Person of Szechwan (ETT), Village Idiot (Nottingham Playhouse), You Bury Me (Bristol Old Vic), Black Love (Kiln), Hedwig and the Angry Inch (Leeds/Home Manchester), Anna Karenina, Much Ado About Nothing (Sheffield Crucible), The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (2021 Tour), Jitney (Old Vic/ Headlong/ Leeds Playhouse), Burn It Down (Theatre Royal Stratford East), Carousel, Our Town (Regents Park Open Air), LOVE, Faith, Hope and Charity (National Theatre/ European Tours), The Book Thief (Bolton Octagon), Wuthering Heights (Wise Children), Hungry (Soho Theatre), Perspectives (New Views), 2021 Roundabout Season (Paines Plough), City of Angels (Garrick), Hadestown, Pericles, Follies, Amadeus, LOVE, Queer Season, Rutherford and Son, Faith Hope and Charity, Mr. Gum, Downstate (National Theatre).

Anna Girvan

Associate Director

Theatre includes: The Invisible Man (Northern Stage), Our Country’s Good (Tobacco Factory), Twelfth Night (Southwark Playhouse), Rudolf (Midlands Arts Centre), The Internet Was Made for Adults (Vaults Festival), Go Between, Someone Else, Room 504 (Young Vic) 

As Assistant/ Associate Director: Leopolstadt (West End/Broadway), The Glass Menagerie (Duke of York’s), Noises Off! (Garrick), Exit the King, The Red Lion, The Beaux’ Strategem (National Theatre), Sancho: An Act of Remembrance (UK and US Tour), People, Places and Things (Headlong UK tour), Hamlet, King Lear (RSC/UK Tour/ US Tour), Richard II (Shakespeare’s Globe) Happy Days (Young Vic) 

Rob Bettle

Associate Sound Designer

Rob is the co-director of Sound Quiet Time, he has provided Sound Design and Engineering for Musicals and Plays around the Globe.

Training: Bristol Old Vic Theatre School. 

Theatre includes: Hey Duggee, Fantastically Great Women Who Changed The World (UK Tour), Manic Street Creature (Paines Plough Roundabout), Ich War Noch Niemals In New York (German Tour), Murder Ballad (Arts Theatre), Looking a Lot Like Christmas, Potted Panto (Live Stream). 

As Associate Designer: Frozen (Theatre Royal Drury Lane/ Hamburg), Anastasia the Musical (Madrid/ Stuttgart/ Scheveningen/ Japan), Waitress (Adelphi/ UK Tour), Life of Pi (Wyndham’s), Gypsy, The Producers (Royal Exchange), Something Rotten (South Korea), Local Hero (Royal Lyceum), Me and My Girl, Fiddler on the Roof (Chichester Festival Theatre), The Jungle (Playhouse), Caroline or Change (Playhouse/ Hampstead), War Horse (UK & International Tours), Billy Elliot (UK Tour/ Circustheater), Wonder.land (Théâtre du Châtelet/ Palace), American Psycho (Almeida), The Scottsboro Boys (Garrick/ Young Vic), One Man Two Guv’nors (Haymarket/ Tour).

As Senior Production Engineer: Harry Potter and the Cursed Child (Palace).

Yvonne Milnes

Costume Supervisor

Costume Design includes: Southbury Child (Bridge Theatre), War and Peace (Shared Experience), South Pacific (Grange Park Opera), Band of Gold (Josh Andrews Productions), Salisbury Proverbs, Limelight (Station House Opera), La Traviata, La Boheme, Die Fledermaus, Eugene Onegin (MTL).

Associate Costume Design includes: Young Frankenstein (Garrick), The King and I (Palladium).

Costume supervisor work includes: What’s New Pussycat (Birmingham Repertory), South Pacific, Funny Girl, She Loves Me (Chichester Festival Theatre), Wind in the Willows (Palladium), Voices of America, She Said Creature (ENB), Abigail’s Party (Ambassadors Theatre), Imperium (RSC), Gypsy, Guys & Dolls (Savoy), Sweeney Todd (Adelphi), Another Country (Trafalgar Studios), Don Pasquale, Rigoletto (Glyndebourne Opera), Mill on the Floss, Jane Eyre (Shared Experience), Bird of Night (The Royal Opera House), Merry Wives of Windsor, Comedy of Errors (Globe Theatre), Fifty Five Days (Hampstead), Eugene Onegin, La Traviata, Oliver (Grange Park Opera), Our Country’s Good, King Lear, Exit the King (National Theatre), The Ring Cycle (New National Theatre Tokyo), Aegyptische Helen (Metropolitan Opera NY), Hedda Gabler, Single Spies (Theatre Royal Bath), Six Degrees of Separation, Noises Off (Old Vic), House of Games (Almeida), The Resistible Rise of Arturo Ui, Les Liaisons Dangereuses (Donmar Warehouse), Height of the Storm (Wyndham’s).

Marcus Hall Props

Props Supervisor

Theatre includes: Back To The Future, Sondheim’s Old Friends, The Drifters Girl, Frozen, Jerusalem, To Kill A Mockingbird, Come From Away, Dear Evan Hansen, Charlie and the Chocolate Factory, Hamilton, Mamma Mia! The Party, Half A Sixpence, Groundhog Day, Bend It Like Beckham, Rosmersholm Who’s Afraid of Virginia Woolf, The Birthday Party, Apologia, Macbeth, American Buffalo, (West End), The Band’s Visit, A Doll’s House Part II, Marys Seacole (Donmar Warehouse), I Can’t Sing! (London Palladium), Viva Forever (Piccadilly Theatre), Young Marx, My Name is Lucy Barton (Bridge Theatre), Art (Old Vic), Young Chekhov (National Theatre), Hamlet (Barbican), Beauty and the Beast (London Palladium, UK Tour), Jersey Boys, The Phantom of the Opera, Bedknobs & Broomsticks, Dreamgirls, Mrs Doubtfire (Manchester Opera House), Into The Woods (Theatre Royal Bath), The Taxidermist’s Daughter, Crazy For you (Chichester Festival Theatre), Hangmen (Broadway), Bat Out Of Hell (Las Vegas NV, Worldwide), Mary Poppins (London & Australia), & Juliet (Toronto, London, New York), The Band (UK Tour), Tina The Musical (West End, Broadway, Hamburg).  

Television and other work includes: Gary Barlow – A Different Stage, Adam Handling for The Great British Menu, The Shard Christmas Tree, The Grinch Who Stole Christmas, Fortnum & Mason Christmas windows JOY. 

Richard Ryder

Dialect Coach

Richard has worked in the voice departments of the Royal Shakespeare Company and the National Theatre in the UK. He has an accent app for actors called ‘The Accent Kit’, a free download for iphone and android.

Theatre includes: The Southbury Child, Allelujah!, A Christmas Carol, Book of Dust (Bridge Theatre), Richard III (Headlong UK tour), Glengarry Glen Ross (Playhouse Theatre), The Moderate Soprano (Duke of Yorks), Labour of Love (Noël Coward Theatre), Desire Under the Elms (Sheffield Crucible), Harry Potter and The Cursed Child (Palace), Jane Eyre, Waste, One Man Two Guvnors (UK tour NT Productions), A Taste of Honey, NT 50 Years On Stage, Home, Romeo and Juliet, This House, Port, Cocktail Sticks and Hymn (National Theatre).

Opera includes: Greek, The Opera (Hannover Opera House), My Fair Lady (Cologne Opera House), Street Scene (Teatro Real/ Madrid/ Cologne Opera House).  

Film includes: Allelujah, 6 Minutes to Midnight, Holmes and Watson, Lady in the Van, Set Fire to the Stars. 

Television includes: Black Cab, Concordia, Alex Rider, Hotel Portofino, Henpocalypse, Pennyworth, Riviera, Raised by Wolves, Rovers, Cradle to the Grave 

Orlando
Orlando

Reviews and Marketing

rating star rating star rating star rating star rating star
"Emma Corrin is glorious"
rating star rating star rating star rating star rating star
"Theatre to make the heart leap"
rating star rating star rating star rating star
"Pure star quality"
rating star rating star rating star rating star
"Emma Corrin is magnificent"
rating star rating star rating star rating star
"Emma Corrin is luminous"
rating star rating star rating star rating star
"A joyous ode to freedom"
"A Christmas hot ticket in the West End"
"An outstandingly original theatrical pleasure"
"A galvanizing star"
"Orlando is a visual feast"
rating star rating star rating star rating star
"This is a giddy and enthralling production of a unique story that feels like a breath of fresh air"
rating star rating star rating star rating star
"Emma Corrin seizes the moment. Totally in the spirit of Woolf"
rating star rating star rating star rating star rating star
"Neil Bartlett’s adaptation is splendid in every sense"
rating star rating star rating star rating star
"Emma Corrin is captivating"
Orlando
Back to Theatre
Scroll to top